Érdemes más országok ingatlanhirdetési portáljait is figyelemmel kísérni. Az oldalak tartalomban és dizájnban is nagyon különböznek. Egyrészt az egyes országok hirdetési szokásai miatt, másrészt a külföldi ingatlanok dizájnja és helyspecifikus arculata miatt. Az ingatlanok értéke szerint is nagyon eltérő a piac, a kiadó lakásoktól a luxus rezidenciákig különböző ingatlantípusokat találunk ezeken az oldalakon. Maguk a weboldalak is nagyon változatosak, általában ország specifikusak, de találunk nemzetközi internetes felületeket is.
Az eladók által hirdetett ingatlanok portáljai szerényebbek (tartalomban és a fotók minőségében is). Ez az ún. „FSBO”/„For Sale By Owner” piaci szegmens (Ilyen oldalak például az FSBO, https://fsbo.com/ és a Zillow, https://www.zillow.com/ ). A középmezőnybe tartoznak az országos portálok, amelyek csak az adott régió épületeit hirdetik. (a holland FUNDA, a spanyol IDEALISTA, a magyar INGATLAN.COM). A luxusingatlan portálok pedig értelemszerűen a felső kategóriát képviselik. Természetesen a luxusingatlanokat kínáló, de nemzetközi weboldalak (Christie’s International Real Estate, Knight Frank, Engel & Völkers, Sotheby’s International Realty) képviselik a „csúcsot” ebben az iparágban. Gyönyörűek, az oldaltartalom pedig hemzseg a minőségi fotóktól, a szemet gyönyörködtető videóktól és drónfelvételektől. Az értékesítésre/kiadásra szánt ingatlanok pedig szálloda láncok, villák, kastélyok, egyedi nyaralók. Ezek az internetes oldalak a luxusingatlanok mellett gyakran összekapcsolódnak más luxus kategóriákkal. (Yacht, autó, ékszerek, óra, ruha). Hasonlóan a magyar „rich life” (https://www.richlife.hu/) oldalhoz, amely nemcsak tematikájában, de megjelenésében is nagyon hasonló ezekhez a nemzetközi oldalakhoz.
Az Egyesült Államok népszerű oldalainak (homes.com, realtor.com, zillow.com) külön érdekessége a részletesség. Nemcsak magáról az ingatlanról találunk leírást, de a környező iskolákról, parkokról, az adókról, közösköltségekről, és egyéb jellemzőkről is (mennyire biztonságos, zaj és levegő szennyezés mértéke, mennyire bicikli barát a környék, bűnözés mértéke). Ez a fajta részletesség nagyon eltér a magyar gyakorlattól.
Fényképészként mindenképpen érdekes a fotók minősége és a képek szerkesztési módszerei. Az Egyesült Államok ingatlanhirdetéseinek képsorozatai általában gyönyörűek, korrekt fényképekkel találkozhatunk. Az európai képsorozatoknál világosabbak, gyakran vakuval készült fotók. Az ablakon túli világ részletes, nem találkozunk „kiégett” ablakokkal. (Ennek mértéke számomra azonban néhány esetben túlzó is, olyan hatást érve el, mintha a kinti világról készült matricákat ragasztottak volna az ablaküvegekre). Külön pozitívum, hogy sokszor embereket is ábrázolnak a képeken, nem csak üres szobákat és tereket látunk. Ez egy sokkal személyesebb szemlélet, a funkciót és a használhatóságot is megjelenítik, a vevők könnyebben beleképzelhetik magukat az ingatlanba. Ezt a gyakorlatot Magyarországon még nem sikerült meghonosítani, csupán „steril” enteriőr és exteriőr fényképeket találunk az oldalakon.
Ezek után szeretnék néhány érdekes és népszerű portált megmutatni.



https://www.apartments.com/